Parapety powlekane w kolorze RAL

Parapety z blachy stalowej powlekanej i aluminium powlekanego

Parapety zewnętrzne z blachy stalowej powlekanej lub z aluminium powlekanego w kolorze RAL, to najpopularniejsze rozwiązanie na naszym rynku. Popularność swoją zawdzięczają niskiej cenie i stosunkowo dużej żywotności. Są one łatwe w montażu i obróbce. Wersja parapetów aluminiowych jest nieco droższa od stali powlekanej, choć wyglądem są bardzo zbliżone. Zaletą aluminium jest to, że nie rdzewieje, natomiast zaletą parapetów ze stali powlekanej jest bardzo niska cena zakupu.

Parapety z blachy powlekane drewnopodobne

Parapety metalowe imitacja drewna.

Parapety drewnopodobne to niezbędne rozwiazanie przy oknach, które są w okleinie imitującej strukturę drewna. Wykonujemy parapety z blach powlekanych, więc jest to powłoka lakiernicza drewnopodobna. Widniejące na nich struktury drewna są wykonane z najwyższą precyzją. Najczęściej występujące kolory drewnopodobne to orzech, złoty dąb, ciemny dąb, winchester, wenge i mahoń.

Parapety z blachy tytan cynk

Blacha cynkowa z dodatkiem tytanu

Parapety z blachy tytanowo cynkowej są bardzo żywotne. Ich zaletą to, że nie rdzewieją. Występują w kilku podstawowych wersjach kolorystycznych. Najtańsza z opcji to tytan cynk naturalny. Początkowo jest on srebrnego koloru, po pewnym czasie od zamontowania pokrywa się jasnoszarą patyną.
Ponadto parapety z tytan cynku występują również w patynach. Najpopularniejsze z nich to patyna schiefergrau (grafitowa), patyna blaugrau (szara), patyna anthra (czerń), patyna quartz (szara).
Pozostałe odcienie patyny występują znacznie żadziej i są trudno dostępne na naszym rynku.
Żywotność blachy tytanowo cynkowej w środowisku neutralnym to około 100 lat. Należy unikać stosowania takich parapetów w środowisku agresywnym chemicznie.

Parapety ze stali nierdzewnej INOX

Parapety z tak zwanego "kwasiaka"

Parapety ze stali nierdzewnej są niezwykle odporne na środowisko agresywne chemicznie. Jest to najlepsze rozwiązanie dla obiektów przemysłowych czy rolnych. Blacha ta spisuje się również w budownictwie mieszkalnym. Jest to produkt dla osób wymagających przede wszystkim dużej żywotności materiału.
W standardowych wariantach blacha ta ma kolor szaro-srebrny lub lustrzany.
Najpopularniejsze wersje stali nierdzewnej stosowane w budownictwie to AISI 304 (naturalna), AISI 430 (często polerowana na efekt lustra) oraz AISI 316.

Parapety miedziane

Parapety z blachy miedzianej

Parapety z blachy miedzianej stosuje się najczęściej na budynkach użytku publicznego. Przez wzgląd na wysoką cenę, rzadziej stosuje się je w budownictwie jednorodzinnym.
Blacha miedziana w czasie montażu jest koloru pomarańczowego lub też rdzawego. Po pewnym czasie od zamontowania pokrywa się brązową patyną. W p
óźniejszym okresie może zmienić kolor na zielony. Czas, w którym blacha zacznie patynować, zależy głównie od środowiska, w jakim jest zamontowana.

Zaślepki PCV do parapetów z blachy

Boczki parapetów metalowych

Najprostszym rozwiązaniem na wykończenie bocznych krawędzi parapetów są zaślepki PCV. Nakładamy je na parapet metalowy i osadzamy w elewacji.
Denka parapetów występują w różnych kolorach RAL i są zazwyczaj długości 40cm. Przy montażu skraca się je na pożądaną głębokość.

Łącznik PCV narożny i wzdłużny do parapetów metalowych

Łączniki parapetu w oknie narożnym

W przypadku okien narożnych, świetnym rozwiązaniem jest parapet metalowy z łącznikiem PCV. Wystarczy zaciąć dwa parapety metalowe pod kątem 45 stopni (aby uzyskać kąt 90 stopni) i nasunąć łącznik narożny.
Gdy mamy do zamontowania parapety o znacznej długości, dobrym pomysłem jest zastosowanie łącznika wzdłużnego parapetu.

Boki parapetów zagięte w pion

Parapet metalowy bez boczków z PCV

Dzięki podniesieniu boków parapetu nie potrzebujemy zaślepek bocznych PCV.
Zapewnia to szczelność parapetu z trzech stron.
Standardowo wykonujemy wysokość boków po 1,5cm. Parapet można wpuścić w elewację na bokach.

Boki parapetów zagięte w typ "C"

Parapet metalowy bez boczków z PCV

Dzięki podniesieniu boków parapetu nie potrzebujemy zaślepek bocznych PCV.
Zapewnia to szczelność parapetu z trzech stron.
Standardowo wykonujemy wysokość boków po 1,5cm oraz górny poziom 1,5cm.. Parapet można wpuścić w elewację na bokach tak, aby licował się z górnym zagięciem parapetu.